Nebezpečné účinky freónov pociťujeme na vlastnej koži. Freóny poškodzujú ozónovú vrstvu. Úbytok ozónu spôsobuje zvýšené prenikanie nebezpečného ultrafialového žiarenia na zemský povrch, čo má za následok celý rad vážnych dôsledkov na zdravie človeka:
Chladiace a mraziace zariadenia vyrobené po roku 1996 už freón neobsahujú. Výrobcovia vyvinuli nové chladivá, ktoré ozón nepoškodzujú. Jedná sa o tetrafluóretán, amoniak či pentán. Tieto však patria k skleníkovým plynom, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.
Výrobcovia vyvinuli preto izobután. Je to dnes najekologickejšie chladivo, aké existuje. Izobután, amoniak či pentán však patria k horľavým plynom. Ak poškodíme rúrky chladiacieho okruhu, spôsobíme ich únik. Ak uniknú vo vnútri uzavretej malej miestnosti a prídu do kontaktu napr. s plameňom horáka, či zapaľovača, môže to spôsobiť požiar.
Klimatizácie, ktoré máte namontované na stene (tzv. splitové alebo multisplitové) sú špecifické elektrozariadenia obsahujúce chladivo, ktoré patrí k skleníkovým plynom. Preto je nevyhnutné, aby sa o ich profesionálnu demontáž postarali vyškolení a oprávnení odborníci. Tí chladivo odsajú ešte predtým, než spotrebič fyzicky odmontujú. Odsávanie sa realizuje špeciálnym zariadením do hermeticky uzavretých nádob, z ktorých chladivo neunikne do ovzdušia. Montáž novej klimatizácie tiež vykonajú tak, aby chladivo ostalo vnútri klimatizácie.
Starú klimatizáciu preto nedemontujte svojpomocne. V prípade, že uvažujete o jej výmene za novú, obráťte sa radšej na špecializované firmy. Tie zrealizujú odbornú a ekologickú demontáž starej klimatizácie a zabezpečia jej odvoz na ekologickú recykláciu.
Staré klimatizácie sa následne rozdrvia na spracovateľských výrobných linkách a získajú sa z nich druhotné suroviny – plasty v podobe drte či granulátu a kovy, napríklad meď. Tá dlhodobo patrí ku kľúčovým materiálom súčasnosti. Takto získané druhotné suroviny sa následne môžu použiť na výrobu rôznych nových výrobkov.